Monitor zasobów bashtop

Program top, czyli monitor procesów dostępny w systemach z rodziny Linux, jest jedną z popularniejszych i szerzej znanych aplikacji. Nic dziwnego – jest on dostępny domyślnie w większości dystrybucji i prezentuje potrzebne informacje w prosty i czytelny sposób. Co jednak, gdy to za mało? Linux oferuje wiele narzędzi do zarządzania zasobami, dziś jednak przyjrzymy się bliżej programowi o nazwie bashtop.

Ryc. 1. Program top

bashtop to monitor zasobów, który posiada znacznie bardziej rozbudowany interfejs, dzięki czemu możemy jeszcze szybciej dotrzeć do interesujących nas informacji. A wyświetla on całkiem sporo, bo oprócz listy aktywnych procesów, można znaleźć tu także informacje na temat użycia i temperatury procesora, zużycia pamięci i dysków, a także wykorzystania łącza internetowego.

Dzięki zastosowanej kolorystyce oraz tworzonym na bieżąco wykresom, bashtop wydaje się przejrzysty i łatwy w obsłudze za pomocą klawiatury. Sam program został napisany w bashu i uruchamia się w oknie terminala, co dla niektórych może być sporą zaletą. Dodatkowo aplikacja jest responsywna, dzięki czemu dostosowuje się do aktualnego rozmiaru okna, w którym jest otwarta.

Ryc. 2. Program bashtop

Ciekawą funkcją jest możliwość dostosowania wyglądu programu do oczekiwań użytkownika. Jest to możliwe za pomocą skórek, które są automatycznie pobierane i możliwe do zmiany w opcjach dostępnych w menu aplikacji.

Instalacja w systemie Ubuntu jest szybka i bezproblemowa. Można jej dokonać za pomocą komendy:

$ sudo snap install bashtop

I po chwili mamy nasz program zainstalowany.

Ryc. 3. Opcje programu

Aplikacja bashtop wydaje się ciekawą alternatywą dla top, a dla graczy, którzy lubią kontrolę swoich zasobów, może być interesującym uzupełnieniem dla MangoHud. Co ciekawe autor aplikacji przygotował też jego alternatywną wersję, napisaną w Pythonie, która została wzbogacona m.in. o obsługę za pomocą myszy, czy rysowanie wykresu zużycia pamięci.

Strona projektu: github.com/aristocratos/bashtop.

1 komentarz
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

MangoHud – sprawdzanie wydajności gier na Linuksie

Następny post

Opublikowano ET: Legacy w wersji 2.77 Capture the City!

Powiązane posty

Nowości: CUPS 2.1.0 z obsługą drukarek 3D, nowe sterowniki NVIDII oraz jądro 4.2

Prezentujemy mały skrót najciekawszych ostatnio wydanych wersji oprogramowania.

Najważniejszym wydarzeniem jest wydane z tygodniowym opóźnieniem nowe jądro Linuksa o numerze 4.2. Jak twierdzi Linus Torvalds w poście informującym o wydaniu opóźnienie raczej nie spowodowało dużych problemów, a przy okazji przez ten tydzień udało się wprowadzić jeszcze parę poprawek. Tym samym rozpoczęły się prace nad gałęzią o numerze 4.3. Chętni mogą już więc przetestować nowe jądro - źródła do pobrania jak zwykle na Kernel.org.

Więcej...