Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii

 Rumuńska grupa użytkowników Linuksa (Rogentos Linux Group) przygotowała dwie, bazujące na Gentoo dystrybucje Linuksa, które zostały zaprojektowane na potrzeby administracji publicznej w Rumunii. Prezentacja odbyła się 29 sierpnia na specjalnie zorganizowanych spotkaniach w dwóch najbardziej zaludnionych miastach Rumunii – Bukareszcie i Kluż-Napoka. Jako pierwsze swoje zainteresowanie wyraziło już rumuńskie Ministerstwo Edukacji. 
Logo grupy Rogentos nawiązuje kolorystyką do rumuńskiej flagi państwowej.

 

Obie dystrybucje zostały oparte na Gentoo i są publicznie dostępne. Pierwsza nazwana Kogaion zawiera specjalnie przygotowany zestaw aplikacji i narzędzi przydatnych dla obywateli, administracji publicznej i szkół oraz innych organizacji edukacyjnych. Z kolei druga, Argent, jest dedykowana do stosowania jako bezpieczny system dla serwerów – w założeniach ma być używana przez organy podatkowe, organizacje bezpieczeństwa czy obrony.

W celu zapewnienia wsparcia technicznego dla administracji publicznej i innych organizacji Rogentos buduje sieć komercyjnych usługodawców.

 

Aktualnie grupa Rogentos zaprosiła Rząd, w tym Ministerstwo Obrony, gminy, szkoły i uniwersytety do instalacji i testów tych dystrybucji. Ministerstwo Eduacji jako pierwsze zainteresowało się projektem i zaplanowało już w październiku spotkanie z Rogentos. Jak mówi Stefan Brindusa – lider projektu i rzecznik Rogentos, ministerstwo rozważa wprowadzenie wolnego oprogramowania w szkołach i na uczelniach. 

“W rumuńskiej administracji publicznej stosuje się średnio 0% wolnego i otwartego oprogramowania.”, mówi Brindusa – “Tak więc jest potencjał.”  

Grupa buduje silne więzi z technikami komputerowymi w publicznej administracji. “Oni są zainteteresowani wolnym i otwartym oprogramowanie ze względu na jego elastyczność oraz niższe koszty” – dodaje Brindusa.

 

Projekt grupy Rogentos został szeroko opisany w rumuńskiej prasie IT: http://wiki.rogentos.ro/wiki/Articole

2 komentarze
 1. RE: Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii
  [quote name=”helloworld”]”No niestety technikom komputerowym chyba najmniej zależy czy coś kosztuje mało lub dużo. Wiele paradoksów w tym przekazie.[/quote]

  Szczerze mówiąc też mnie to zastanawiało, jednakże uznałem, że tekst pójdzie według źródłowego:
  ” The group is building strong ties to computer technicians in the public administrations. “They are interested in free and open source because of its flexibility and lower cost”, Brînduşă adds.”

 2. RE: Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii
  “W rumuńskiej administracji publicznej stosuje się średnio 0% wolnego i otwartego oprogramowania.”
  Więc zapewne nie będą mieli z górki.

  Grupa buduje silne więzi z technikami komputerowymi w publicznej administracji. “Oni są zainteteresowani wolnym i otwartym oprogramowanie ze względu na jego elastyczność oraz niższe koszty”

  No niestety technikom komputerowym chyba najmniej zależy czy coś kosztuje mało lub dużo. Wiele paradoksów w tym przekazie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poprzedni post

Seminarium firmy Red Hat z cyklu „Red Hat Architects”

Następny post

Debian 8: Instalacja i konfiguracja dla początkujących

Powiązane posty
limux

Monachium oficjalnie już przeszło na Open Source

Po dziesięciu latach od rozpoczęcia procesu wdrażania Wolnego Oprogramowania - w tym własnej dystrybucji Linuksa o nazwie LiMux, władze Monachium ogłosiły zwieńczone sukcesem zakończenie prac. Projekt o nazwie "LiMux - Die IT-Evolution" osiągnął wszystkie zakładane cele, a w niektórych przypadkach dokonano nawet więcej niż zakładano. Jednym z nich była migracja około 12 tysięcy komputerów biurkowych na dystrybucję LiMux - jak się jednak okazało w końcowym etapie projektu, miasto wyposażyło w LiMuksa ponad 14800 jednostek na około 15500 istniejących.

Więcej...
suchy dab spotkanie z anna strezynska

Otwarte oprogramowanie szkolne w Zespole Szkół w Suchym Dębie

W piątek 21.10.2016 roku w Zespole Szkół w Suchym Dębie odbyło się spotkanie z Minister Cyfryzacji Anną Streżyńską. Podczas spotkania zarysowany został plan "otwartego oprogramowania szkolnego", którego Zespół Szkół w Suchym Dębie ma być liderem.

 

Jak informuje na swojej stronie Facebook Anna Streżyńska - "To będzie mała rewolucja - słabe strony naszego dotychczasowego plan szkolnego to były ograniczenia co do sprzętu i oprogramowania (na lekcje informatyki/kodowania i na podłaczenie do szybkiej sieci znalazł pomysły Piotr Wozny, mój zastępca). Ale na obie te brakujące rzeczy też mamy już pomysł."

Więcej...
openpkw1

Projekt OpenPKW – społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW

W odpowiedzi na ostatnie problemy systemu informatycznego Państwowej Komisji Wyborczej powstaje pierwszy, otwarty, społecznościowy system do obsługi głosowania dla PKW - OpenPKW.

OpenPKW powołała grupa społeczników, którzy postanowili stworzyć w pełni działający system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt zakłada opracowanie, stworzenie i udostępnienie projektu na licencjach otwartych.

Więcej...