Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii

 Rumuńska grupa użytkowników Linuksa (Rogentos Linux Group) przygotowała dwie, bazujące na Gentoo dystrybucje Linuksa, które zostały zaprojektowane na potrzeby administracji publicznej w Rumunii. Prezentacja odbyła się 29 sierpnia na specjalnie zorganizowanych spotkaniach w dwóch najbardziej zaludnionych miastach Rumunii – Bukareszcie i Kluż-Napoka. Jako pierwsze swoje zainteresowanie wyraziło już rumuńskie Ministerstwo Edukacji. 
Logo grupy Rogentos nawiązuje kolorystyką do rumuńskiej flagi państwowej.

 

Obie dystrybucje zostały oparte na Gentoo i są publicznie dostępne. Pierwsza nazwana Kogaion zawiera specjalnie przygotowany zestaw aplikacji i narzędzi przydatnych dla obywateli, administracji publicznej i szkół oraz innych organizacji edukacyjnych. Z kolei druga, Argent, jest dedykowana do stosowania jako bezpieczny system dla serwerów – w założeniach ma być używana przez organy podatkowe, organizacje bezpieczeństwa czy obrony.

W celu zapewnienia wsparcia technicznego dla administracji publicznej i innych organizacji Rogentos buduje sieć komercyjnych usługodawców.

 

Aktualnie grupa Rogentos zaprosiła Rząd, w tym Ministerstwo Obrony, gminy, szkoły i uniwersytety do instalacji i testów tych dystrybucji. Ministerstwo Eduacji jako pierwsze zainteresowało się projektem i zaplanowało już w październiku spotkanie z Rogentos. Jak mówi Stefan Brindusa – lider projektu i rzecznik Rogentos, ministerstwo rozważa wprowadzenie wolnego oprogramowania w szkołach i na uczelniach. 

“W rumuńskiej administracji publicznej stosuje się średnio 0% wolnego i otwartego oprogramowania.”, mówi Brindusa – “Tak więc jest potencjał.”  

Grupa buduje silne więzi z technikami komputerowymi w publicznej administracji. “Oni są zainteteresowani wolnym i otwartym oprogramowanie ze względu na jego elastyczność oraz niższe koszty” – dodaje Brindusa.

 

Projekt grupy Rogentos został szeroko opisany w rumuńskiej prasie IT: http://wiki.rogentos.ro/wiki/Articole

2 komentarze
 1. RE: Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii
  [quote name=”helloworld”]”No niestety technikom komputerowym chyba najmniej zależy czy coś kosztuje mało lub dużo. Wiele paradoksów w tym przekazie.[/quote]

  Szczerze mówiąc też mnie to zastanawiało, jednakże uznałem, że tekst pójdzie według źródłowego:
  ” The group is building strong ties to computer technicians in the public administrations. “They are interested in free and open source because of its flexibility and lower cost”, Brînduşă adds.”

 2. RE: Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii
  “W rumuńskiej administracji publicznej stosuje się średnio 0% wolnego i otwartego oprogramowania.”
  Więc zapewne nie będą mieli z górki.

  Grupa buduje silne więzi z technikami komputerowymi w publicznej administracji. “Oni są zainteteresowani wolnym i otwartym oprogramowanie ze względu na jego elastyczność oraz niższe koszty”

  No niestety technikom komputerowym chyba najmniej zależy czy coś kosztuje mało lub dużo. Wiele paradoksów w tym przekazie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Seminarium firmy Red Hat z cyklu „Red Hat Architects”

Następny post

Debian 8: Instalacja i konfiguracja dla początkujących

Powiązane posty

Chorwackie ministerstwo publikuje podręcznik do Linuksa i LibreOffice

Chorwackie Ministerstwo ds Kombatantów opublikowało niedawno na swojej stronie podręcznik dotyczący używania w biurze Linuksa i LibreOffice. Dokument jest częścią pilotażowego projektu Ministerstwa: "Tekst ten został stworzony z myślą o administracji publicznej, jednak może być użyteczny dla innych osób zainteresowanych tymi narzędziami" - pisze Ministerstwo w swoim ogłoszeniu.

Więcej...