Debian 8: Instalacja i konfiguracja dla początkujących

Nakręciłem trzy filmiki z instalacji i konfiguracji Debiana dla początkujących i postanowiłem je tu pokazać.

Film 1: Instalacja Debiana 8 Jessie z KDE4.

Film 2: Konfigurowanie repozytoriów

Oraz połączenia internetowego, zarządzanie pakietami (konsola) apt (wysokiego poziomu), dpkg (niskiego poziomu), apt-get, aptitude (podstawowe komendy). Omawiam też graficzne nakładki na apta: apper, synaptic i na końcu krusader graficzny manager plików.

Film 3: Konfiguracja iptables (dla desktopa)

Instalacja sterowników WiFi i do karty graficznej na przykładzie NVIDII, Skype, Alsamixer, pokazanie paru multimedialnych programów na Linuksa: amarok, mplayer, smplayer, ardour, mixxx, kdenlive, inkscape, krita, gimp, blender. Konsola: kopiowanie, przenoszenie, usuwanie, tworzenie nowego katalogu. Jak również trochę na temat conky. Zapomniałem powiedzieć w filmikach warto jeszcze zainstalować chkrootkit i rkhunter programy antywirusowe bardzo dobre programy, chociaż głównie mają zastosowanie na serwerach.

Filmiki na youtube jakby ktoś wolał:

 Tu jeszcze strony z których korzystam w filmikach:

 1. https://www.debian.org/index.pl.html
 2. https://dug.net.pl/
  http://www.debian.pl/forum.php
  http://linuxiarze.pl/
  https://packages.debian.org/jessie/
 3. http://www.debian.pl/entries/162-Pros…
  https://wiki.debian.org/WiFi
  https://wiki.debian.org/NvidiaGraphic…
  https://dug.net.pl/tekst/142/nvidia__…
  https://wiki.debian.org/skype#Debian_…
  http://debian-testing.blogspot.com/20…
  https://pepisboczek.wordpress.com/200…
7 komentarzy
 1. linuxiatko moje kochane
  no ja juz 4 latka spedzilem na debianie i za zadne skarby bym nie wrocil do windowsa szczegolnie win 10 wylada jak poligon doswiadczalny jesli mam komys polecic windowsa to jedynie window 7 glowna zaleta linuxa jest otwarty kod zrodlowy ktory mozna modyfikowac do woli

 2. AR9271
  Tak jak napisał alkion. 1. dmesg | less i namierzyłem co wykrył i czego brakuje w Kernel po umieszczeniu TL-WN721N. 2. apt-cache search AR9271 – bo tak się zgłosiła karta i odpowiedź tak jak sugerował alkion czyli 3. zassałem apt-get install firmware-atheros. 4. Reboot. Znów dmesg i wynik – ieee80211 phy0: Atheros AR9271 Rev:1 i wszystko działa teraz tylko konfiguracja haseł i śmigam 🙂 Kilka sekund karta działa. To jest piękne w Linuxach.

 3. Wifi jak miałem Debiana_8
  Ja mam kartę Wifi Tp-link TL-WN722N instalowałem ten Pakiet: firmware-atheros wkładałem cycka i nic nie musiałem robić od razu wszystko działało.

 4. intalacja sterownikow wifi debian
  Po 10 LATACH PRZERWY W LINUKSIE ,PRZESIADLEM SIE NA STAREGO LAPTOPA INSTALUJAC DEBIANA 8 – PORAZKA
  WIFI NIE WYKRYWA AUTOMATYCZNIE MUSZE DECYDOWAC CZY ETH0 CZY WLAN . – PORAZKA
  JAK KIEDYS BYLEM FANEM TAK TERAZ PO UZYWANIU WINDOWSA WIDZE ZE DEBIAN TO ARCHEO…. DO WIDZENIA Z NIM

 5. linuxiwindows good
  Ja tam lubię i Windowsa i Linuxa, choć wiem ze może nie każdemu się tu to spodoba na Linuxie się już parę razy przejechałem. Mimo wszystko jak narazie najlepiej pracuje mi się na Windowsie choć tez doskonały nie jest, Linux dla mnie bardziej ciekawostka.

 6. #
  Wspominam tam w pierwszym filmiku o pewnych ograniczeniach linux z najnowszymi grami oraz z grafiką komputerową czasami gram jeszcze w gry i jestem grafikiem komputerowym kiedyś tam wyuczyłem się programów Adobe i studio 3ds Max.
  Linuxa używam od kołu roku z kawałkiem jeśli ktoś nie jest maniakiem najnowszych gier i tak jak ja nie robi grafiki zawodowo przez neta (wine można odpalić windows programy ale, nie ja już z tym się nie grzebię) to tak dla zwykłego użytkownika linux dobrze się nadaje darmowy, nie ma na niego wirusów, stabilny jak się czegoś samemu nie namiesza system na lata. Nie licząc tych dwóch rzeczy gry, grafika komputerowa, linux ma szerokie zastosowanie we wszystkich innych dziedzinach IT są też i programy graficzne na linuxa gimp odpowiednik Photoshop, inkscape,-corel,-ilustrator, blender-np.-3ds max ja już nie będę się przesiadał na inne programy. A po za tym też postanowiłem tak to pokazać na wirtualnej maszynie jakby ktoś chciał sobie najpierw w ten sposób popróbować.
  Linux używam do wszystkiego co związane z siecią.
  Wielu linuksiarzy przecież ma Linux i Windows na jednym dysku windows traktują jak konsole do gier. 🙂

Komentarze są wyłączone.

Poprzedni post

Dwie dystrybucje Linuksa dla administracji publicznej w Rumunii

Następny post

Dedykowany wyświetlacz dotykowy dla Raspberry Pi

Powiązane posty