Kosmiczny Pop!_OS 21.04 – wersja stabilna

Pop!_OS 21.04 był bardzo wyczekiwany, zwłaszcza po wydaniu wersji Beta, która zachwyciła niesamowitymi możliwościami. Według zapowiedzi firmy System76 wersja stabilna miała ukazać się jeszcze w czerwcu. Deweloperzy dotrzymali słowa – 29 czerwca na stronie projektu pojawiła się do pobrania ostateczna wersja stabilna.

Efekt końcowy potwierdził wstępnie przedstawioną jakość. Najnowsza dystrybucja Pop!_OSa przewyższa wyglądem i lekkością pracy system operacyjny, na którym została oparta, czyli Ubuntu 21.04 (Hirsute Hippo). Jest bardziej wydajna, wszechstronna i ma lepszy przepływ pracy.

Przypatrzmy się bliżej, co takiego kosmicznego ma na pokładzie nowy Pop!_OS.

Główną nowością i atrakcją najnowszego Pop!_OSa jest niewątpliwie środowisko graficzne COSMIC (skrót od Computer Operating System Main Interface Components). Jest to pierwsze uaktualnienie tego systemu operacyjnego bez „tradycyjnego” GNOMEa, chociaż nowy wygląd pulpitu został stworzony w oparciu o GNOME w wersji 3.38.5.

COSMIC oferuje bardzo nowatorski przepływ pracy z jednoczesnymi ogromnymi możliwościami jego kontroli. Wszystkie kluczowe elementy pulpitu użytkownik może spersonalizować tak, aby praca była jak najszybsza i najprostsza, bez zbędnego rozpraszania uwagi.

Tę wielką zaletę środowiska COSMIC można zauważyć już podczas początkowej konfiguracji pulpitu, którą system przeprowadza tuż po zainstalowaniu. Użytkownik ma szeroki wachlarz możliwości w wyborze ustawień domyślnych według własnych upodobań. Spersonalizowane na początku elementy mogą oczywiście zostać zmieniona w każdej chwili. Ponadto COSMIC zapewnia swobodne poruszanie się po systemie bez względu, czy będzie się ono odbywało z pomocą klawiatury, myszy, albo touchpada. Każdy sposób nawigacji zawiera wiele usprawniających pracę funkcji.

Jedną z podstawowych zmian, jakie wprowadziło COSMIC jest rozdzielenie aplikacji od obszaru roboczego. Istnieją teraz dwa widoki pulpitu – Workspaces i Applications, które wybrać możemy po lewej stronie górnego paska. Zabieg ten zmniejsza bałagan na pulpicie i podnosi komfort pracy. Górny pasek pozwala ponadto dostosować jego elementy do potrzeb użytkownika. Na przykład daje możliwość usunięcia przycisku Workspaces albo Applications, zmienienia położenie wyświetlanej godziny i daty (środek, lewa albo prawa strona paska) oraz włączenia/wyłączenia powiadomień.

Pojawiła się doskonała funkcja Hot Corner, której nie było w wersji Beta. Po umieszczeniu kursora myszy w lewym górnym rogu ekranu otwiera się pasek przeglądu obszarów roboczych. Pasek ten domyślnie jest ustawiony po lewej stronie, ale oczywiście można przenieść go na stronę prawą.

Środowisko COSMIC wprowadziło również „kosmiczną”, w pełni konfigurowalną stację dokującą. Można ją umieścić w trzech miejscach pulpitu: po lewej / prawej stronie albo na dole. Może też być rozsunięte na szerokość całego pulpitu albo zsunięta do jego centralnej części. Ponadto dostępne są takie opcje jak: dostosowywanie rozmiaru docka, usuwanie nowych ikon z przestrzeni Workspaces, Applications i panelu Launchera, ukrywanie Docka albo ukrywanie inteligentne (z chwilą, kiedy przesuwamy okno do dolnego brzegu ekranu, stacja dokująca znika z ekranu). Dock może również zostać schowany na stałe. Wachlarz możliwości jest bardzo duży.

Klawisz Super (klawisz Windows) to kolejna zmiana, usprawniająca pracę z systemem. Domyślnie znajduje się pod nim aplikacja Launcher, pozwalająca na szybki dostęp do plików, programów i różnych innych działań. Za pomocą Launchera użytkownik może np.: uruchomić aplikację, otworzyć dane opcje ustawień, wyszukać witrynę internetową, wyszukać pliki, otworzyć folder. Albo może po prostu wyświetlić funkcje tej aplikacji. Jeśli użytkownikowi nie zależy na bezpośrednim dostępie z klawiatury do aplikacji Launcher, może zmienić jego ustawienia tak, aby udostępniał przestrzeń Workspaces albo panel Applications.

Touchpad został zmieniony w centrum nawigacji, które zapewnia, pełną kontrolę nad obszarem roboczym. Zostało wprowadzonych bardzo wiele opcji wykonywanych gestów, w celu uzyskania płynnego przepływu pracy. Na przykład: widok aplikacji otwiera przesunięcie czterema palcami w prawo, przejście do innego obszaru roboczego umożliwia przesunięcie czterema palcami w górę albo w dół, przełączenie między otwartymi oknami powoduje przesunięcie trzema palcami.

Nowości w Pop!_OSie jest więcej. Jako przykład można wymienić takie funkcje jak:

 • Przyciski minimalizacji / maksymalizacji okien. Można je włączać / wyłączać w ustawieniach.
 • Wszechstronne kafelkowanie okien za pomocą myszy.
 • Uaktualnianie partycji odzyskiwania za pomocą menu Upgrade & Recovery, znajdującego się w ustawieniach systemu.
 • Nowy system wtyczek w programie uruchamiającym. Umożliwia on również tworzenia własnych wtyczek.

Środowisko graficzne COSMIC jest efektem wielu lat testów i zmian pod wpływem opinii użytkowników. Wygląd jednak nie przyćmił jakości – praca na nowym Pop!_OSie przebiega naprawdę bardzo komfortowo. Usprawnione uruchamianie i przenoszenie się między aplikacjami, uproszczony interfejs, ogromne możliwości dostosowania pulpitu, liczne, dostosowane do procesu, animacje, przejścia, zanikania, pastelowa, łagodna dla oczu kolorystyka – wszystko to znacząco polepszyło przepływ pracy.

Pop!_OS to według mnie od dawna jedna z najładniejszych i najbardziej przyjaznych dystrybucji Linuksa. Dzięki najnowszej aktualizacji 21.04, może on zyskać również opinię najlepszej dystrybucji opartej na Ubuntu.

Oczywiście zachęcam czytelników do przetestowania tej dystrybucji osobiście. Najlepiej wypróbować ją w trybie „live”, przy wyłączonym dostępie do internetu. Plik iso zawiera błąd i moja kilkukrotna próba uruchomienia Pop!_OSa przy udostępnionym połączeniu z internetem zakończyła się niepowodzeniem. Niestety, pełna instalacja również wiąże się z ryzykiem niestabilnej pracy i ewentualnymi późniejszymi problemami. Z pewnością jednak niedociągnięcia te zostaną w najbliższej przyszłości rozwiązane przez firmę System76.

Strona projektu Pop!_OS / pobieranie: pop.system76.com.

Strona firmy System76: system76.com

4 komentarze
   1. nie znaja sie, program to program a plikacja to naszywka na spodniach
    tak samo jak nie mówisz 5000 mAh tylko 5Ah
    a to, że sprzedawcy czy producenci chca zmieniac znaczenie wyrazow to nie znaczy ze mamy popierac bledne tłumaczenia

    P.S. Napiszcie coś o regolith dystrybucji dla normalnych ludzi

    1. A propos rzekomego zmieniania przez sprzedawców czy producentów znaczenia wyrazów. Proszę zapoznać się z prawdziwym znaczeniem i pochodzeniem słowa “program”. Może to bardziej naświetli niuanse językowe. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Wydano jądro Linux 5.13

Następny post

moreutils cz. 3 – combine, pee oraz chronic i cała reszta

Powiązane posty
Logo Tails

Tails 4.15

26 stycznia 2021 roku wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.

Więcej...
EndeavourOS

EndeavourOS 2020.09.20

20 września 2020 roku wydano nową wersję EndeavourOS 2020.09.20. Jest on wydawaną w wersji ciągłej (rolling) dystrybucją Linuksa opartą na systemie Arch Linux. Ma on zastąpić Antergos. Zapewnia on łatwą konfigurację ze wstępnie skonfigurowanym środowiskiem pulpitu bazowanym na Arch’u.

Więcej...