Program stypendialny od Women Who Code i Linux Foundation

Linux Foundation to, jak wiadomo, konsorcjum non-profit bardzo ważne w sektorze otwartoźródłowych technologii. Obok działań na rzecz standaryzacji i rozwoju Linuksa oraz obsługi i promocji projektów typu open source, zapewnia liczne programy wsparcia oraz stypendia. Niedawno, bo 22 lipca, Linux Foundation Training & Certification ogłosiła uruchomienie kolejnego stypendium open source, tym razem we współpracy z Women Who Code (WWCode).

Women Who Code to międzynarodowa organizacja non-profit, która powstała w 2011 roku. Celem jej jest umożliwianie kobietom rozwoju umiejętności i przywództwa oraz inspirowanie i wspomaganie ich kariery w branżach technologicznych. Firma oferuje profesjonalne szkolenia, spotkania i stypendia, a także networking i mentoring. Zapewnia również specjalistkom kodowania pośrednictwo pracy. Oprócz tego wydaje cotygodniową publikację CODE Review, organizuje techniczne grupy badawcze, wieczory hakerskie oraz wystąpienia inwestorów i ekspertów z branży technologicznej. Od początku powstania zorganizowała ponad 14 tys. darmowych wydarzeń na całym świecie. Jej społeczność to ponad 290 tyś. członków pochodzących ze 134 krajów. Women Who Code przez lata swojej działalności pozyskało wielu sponsorów, takich jak np.: Google, Nike, Zendesk, Yelp, Capital One, VMware. Dyrektorem generalnym organizacji jest Alaina Percival.

Współpraca polegać będzie na przyznaniu raz na kwartał przez WWCode stypendiów dla 50 zdolnych i wyróżniających się kobiet. Zadaniem zaś Linux Foundation będzie przekazanie każdej odbiorczyni stypendium kuponu, z pomocą którego będzie mogła zarejestrować się na dowolny kurs e-learningowy i egzamin certyfikacyjny, organizowanym przez Linux Foundation Training & Certification. Oczywiście wszystko to bez opłat. Wybór oferowanych kursów i egzaminów jest naprawdę bardzo duży – można na przykład wybrać certyfikat administratora systemu, informatyka, albo administratora Kubernetes.

Stypendystki będą mogły przystąpić do egzaminu w ciągu roku. Jeśli nie uda się zaliczyć go za pierwszym podejściem, będzie możliwość jednej powtórki. Egzaminy certyfikacyjne Linux Foundation będą przeprowadzane w trybie online. Prowadzić je będzie za pomocą kamery internetowej i udostępniania ekranu opiekun monitorującym. Zdanie egzaminu będzie wiązać się z otrzymaniem certyfikatu w formacie PDF oraz cyfrowej odznaki. Będzie ją można prezentować np. na profilu w medium społecznościowym w celu weryfikacji przez potencjalnego pracodawcę.

Szefowie obu organizacji bardzo pozytywnie wypowiadają się o podjętych wspólnie działaniach.

Clyde Seepersad, wiceprezes Linux Foundation i dyrektor generalny ds. szkoleń i certyfikacji, powiedział:

W dzisiejszych czasach technologie open source przechodzą ogromną transformację: od przetwarzania w chmurze począwszy, przez sieci, tworzenie stron internetowych, kończąc na blockchain, i nie tylko. Generalnie jednak stale brakuje wykwalifikowanych talentów, konkretnie zbyt mało jest ich wśród kobiet. Z drugiej strony, pomimo wielu możliwości, zniechęcające dla kobiet mogą być bariery na wejściu i zwyczajne wahanie się od czego zacząć. Mamy nadzieję, że program ten ułatwi wielu kobietom rozpoczęcie kariery w branży open source i zainspiruje kolejne pokolenie programistów, inżynierów DevOps, architektów chmury i nie tylko”.

Alaina Percival zaś stwierdziła:

Ciągła nauka jest jednym z fundamentów przewodnictwa w branży technologicznej i sukcesu kobiet o różnych osobowościach. Jesteśmy dumni, że możemy współpracować z Linux Foundation, aby zapewnić naszej globalnej społeczności nieocenione możliwości stypendialne.”

Nie ulega wątpliwości, że współpraca Women Who Code i Linux Foundation może przynieść sektorowi open source wiele dobrego. Kobietom stworzone zostały doskonałe warunki do rozwoju pasji i umiejętności w branżach technologicznych, nawet jeśli nie jest to bezpośrednia pomoc finansowa.

Kandydatki, zainteresowane uzyskaniem stypendium, powinny wypełnić formularz, w którym udzielą o sobie krótkich informacji oraz napiszą, co skłoniło je do wzięcia udziału w programie.

Formularz wniosku o stypendium znajduje się w tym miejscu. Termin składania ofert upływa 1 września tego roku.

Poprzedni post

4MLinux 37.0 – polska minimalistyczna dystrybucja

Następny post

Mousai – aplikacja do rozpoznawania utworów

Powiązane posty

Linux Foundation publikuje wskazówki bezpieczeństwa dla desktopów

Jeżeli jesteś użytkownikiem Linuksa i pracujesz zdalnie, np. jako administrator - warto zadbać o dodatkowe bezpieczeństwo swojego komputera. Z pewnością będzie do tego pomocny zestaw wewnętrznych wskazówek przygotowanych dla Linux Foundation. Konstantin Ryabitsev - szef do spraw usług związanych z pracą grupową w Linux Foundation, zamieścił listę zaleceń związanych z bezpieczeństwem dla pracowników fundacji, którzy w większości pracują zdalnie. 

Więcej...
sles for arm

Premiera systemu SUSE Linux Enterprise Server dla serwerów z procesorami ARM

Firma SUSE poinformowała o wprowadzeniu na rynek oprogramowania SUSE Linux Enterprise Server for ARM. To pierwsza komercyjna dystrybucja systemu Linux zoptymalizowana pod kątem serwerów o architekturze AArch64 z procesorami ARM. Objęta jest kompleksową pomocą techniczną. Pozwoli dostawcom sprzętu i oprogramowania na szybsze tworzenie i dostarczanie klientom innowacyjnych rozwiązań w oparciu o procesory ARM.

Więcej...