Koniec wsparcia Windows XP – najwyższy czas na migrację

8 kwietnia Microsoft zakończył okres wsparcia dla systemu Windows XP. Według danych z września 2013 r. na tym systemie działało 25% wszystkich PC na świecie. Oznacza to, że nie pojawią się już żadne aktualizacje dla tego systemu, czyli nie będą obsługiwane najnowsze technologie, nie zostaną poprawione nowo odkryte podatności. Windows XP przestanie być też wspierany przez producentów sprzętu i oprogramowania. W takiej sytuacji pozostaje jedynie migracja na inny, aktualny system.

 

Jaki system wybrać migrując z Windows XP?

Czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę to przede wszystkim dostępny budżet na nowe licencje, stopień zaawansowania i przyzwyczajenia użytkowników oraz kompetencje działu IT.

Bez względu, czy jako następcę XP wybierzemy Windows 7, Windows 8.1, czy którąkolwiek z dystrybucji Linuksa musimy wyposażyć się w odpowiednie narzędzia, które umożliwią nam płynne przeniesienie danych użytkowników do nowej infrastruktury.

Z góry można założyć, że w większości przypadków będzie to Windows 8.1 lub Windows 7. W przypadku przeniesienia stacji klienckich na którąkolwiek desktopową dystrybucję Linuksa trzeba  wziąć pod uwagę koszt szkoleń personelu, który prawdopodobnie będzie miał problemy z przystosowaniem się do pracy z nowym oprogramowaniem.

 

Jakie dane musimy przenieść?

Idealna przeprowadzka z Windows XP na inny system to odtworzenie 1:1 środowiska pracy. Niestety nie jest to możliwe i nie chodzi tylko o inny interface nowego systemu operacyjnego.

To, co na pewno powinniśmy przenieść to m. in.:
– uprawnienia użytkownika,
– konfiguracja systemu (rozdzielczość ekranu, ustawienia drukowania, ustawieniu pulpitu, folderów),
– struktura katalogów i przechowywanych plików,
– aplikacje i ich ustawienia,
– konta pocztowe, ich konfiguracja i struktura,
– przeglądarki, ich historia i zakładki.

 

Narzędzia do migracji z Windows XP

Obecnie na rynku mamy sporo rozwiązań, które pozwolą nam na migrację stacji roboczych z Windows XP na inny system.

Do dyspozycji mamy m. in.: IBM Tivoli Manager, LANDesk, Symantec Altiris, Microsoft SCCM i Novell ZENworks. I tutaj ponownie, jak w przypadku wyboru następcy Windowsa XP, decydującym czynnikiem będzie dostępny budżet i przyzwyczajenia działu IT do pracy z poszczególnymi narzędziami.

Zawsze należy pamiętać, że użycie nowego rozwiązania posiada dodatkowe, niewidoczne na pierwszy rzut oka koszty, które koniecznie musimy sprawdzić:
– wsparcie: czy jest płatne i jaki zakres pomocy obejmuje. Przy migracji prawdopodobnie pojawią się niespodziewane trudności i bez aktywnej pomocy producenta oprogramowania mogą okazać się nie do ominięcia.
– czy licencje są wieczyste i ile kosztuje ich przedłużenie,
– dostępność aktualizacji w ramach licencji.

 

Jak wygląda proces migracji?

Sam proces migracji, w zależności od używanego narzędzia, przebiega dość podobnie. Jako przykładem posłużymy się Novell ZENworks, które wchodzi w skład pakietu NOWS. Oprogramowanie to służy przede wszystkim do zarządzania aktualizacjami w całym przedsiębiorstwie, umożliwia też płynne przeniesienie danych użytkowników z Windows XP na nowszą wersję oprogramowania Microsoftu.

Etapy migracji:

#1 Inwentaryzacja całego środowiska komputerowego
Polega to na zebraniu szczegółowych informacji o konfiguracji sprzętowej każdego PC, uzyskaniu pełnej wiedzy o oprogramowaniu użytkowanym na każdej z tych jednostek, a następnie podjęciu rozsądnych decyzji na podstawie zebranych danych. Ręczne przeprowadzenie inwentaryzacji jest zbyt czasochłonne. ZENwork pozwala zautomatyzować cały proces.

Inwentaryzacja da nam informacje na temat, które aplikacje można usunąć z sieci, które są dobrymi kandydatami do wirtualizacji, a które powinny zostać zainstalowane w sposób tradycyjny.

#2 Sprawdzenie kompatybilności sprzętu i aplikacji
Przed wdrożeniem nowego systemu musimy mieć pewność, że wszystko zadziała poprawnie. W razie problemów z kompatybilnością możemy po prostu zwirtualizować te, które nie działają na nowszym systemie, a są kluczowe dla ciągłości pracy przedsiębiorstwa, jak na przykład programy księgowe.

To zadanie realizuje narzędzie Novell ZENworks Application Virtualization będące jednym ze składników Novell ZENworks.

#3 Utworzenie profili użytkowników, grup i ich synchronizacja
Na tym etapie tworzymy model uprawnień, konfiguracji i aplikacji przypisanych do poszczególnych użytkowników. Następnie wykonujemy ich backup, czyli synchronizujemy z serwerem, z którego później przywrócimy ustawienia.

#4 Wdrożenie nowego systemu operacyjnego
Do tego etapu cały czas się przygotowywaliśmy. Gotowe obrazy „czystego” systemu operacyjnego dystrybuujemy na wszystkich wymaganych stanowiskach. Używając wcześniej zdefiniowanych i dynamicznych grup w ZENworks możemy pominąć żmudny proces ręcznego dopasowywania sterowników i aplikacji do poszczególnych komputerów. Wykorzystując to samo narzędzie też przywrócimy ustawienia osobiste każdego użytkownika.

#5 Stworzenie solidnych fundamentów
Ostatni krok migracji to przygotowanie się na to, co będzie dalej. Przy okazji migracji mamy okazję stworzyć solidny, bazujący na regułach fundament do zarządzania całym środowiskiem. W przyszłości pozwoli to na automatyzację aktualizacji systemu i aplikacji, grupowe wprowadzanie i modyfikowanie uprawnień użytkowników, zabezpieczeń etc.

#6 Premia dla całego działu IT
Zakończenie z sukcesem całego procesu migracji firmowej infrastruktury to niemałe zadanie i też wielka odpowiedzialność. To też idealny moment, aby odwiedzić szefa i opowiedzieć mu o całej migracji, a przy okazji zasugerować premię:)

 

Migracja z Windows XP z użyciem ZENworks:

Dzięki zastosowaniu narzędzi ZENworks migrację np. 200 komputerów możemy spokojnie przeprowadzić z jednego miejsca w ciągu jednej nocy. Musimy tylko wcześniej dobrze się przygotować, a sam proces przygotowania i testów zajmie nam zapewne kilka dni. Pamiętajmy, żeby zrobić samemu wcześniej migrację jednej przykładowej stacji roboczej i żeby wykorzystać cały potencjał narzędzi ZENworks, gdyż wiele czynności nam one zautomatyzują. Przykładowo backup danych użytkowników i ich personalnych ustawień zrobimy narzędziem Personality Migration.
Częstym napotykanym przez nas problemem jest niekompatybilność wykorzystywanych aplikacji z nowym systemem. W jednej z migracji mieliśmy kłopot konkretnie z przeglądarką Internet Explorer 6, której nie da się zainstalować na Windows 7, a klient potrzebował jej do pracy ze swoją aplikacją biznesową. Problem rozwiązaliśmy jeszcze przed migracją wirtualizując IE6 za pomocą ZENworks Application Virtualization.

Na koniec pamiętajmy, że w ZENworks mamy do dyspozycji zarządzanie obrazami. Po migracji warto przygotować nowe obrazy stacji roboczych już z nowym systemem i aplikacjami. Ułatwi to nam pracę, gdy użytkownik zepsuje czy… zgubi swoje nowe urządzenie.

Dariusz Leonarski, starszy konsultant w dziale Novell Professional Services.

 

Podsumowanie

Patrząc na olbrzymi zakres pracy, który się wiąże z migracją z Windows XP najważniejsze jest, aby przeprowadzić ten proces z jak najmniejszym możliwym zakłóceniem pracy organizacji. Do tego musimy użyć narzędzi, które zautomatyzują kolejne etapy. Dzięki nim zminimalizujemy czas i koszty migracji oraz stworzymy podstawy efektywnie zarządzanej infrastruktury IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

Urząd Pracy w Niemczech tnie o 80% koszty przechodząc na otwarte oprogramowanie

Następny post

Support systemów IT – co warto wiedzieć przed zakupem

Powiązane posty