Mint 20.2 Beta do pobrania

18 czerwca na blogu projektu pojawiła się informacja o wydaniu Mint 20.2 Uma. Oficjalna premiera tej długo oczekiwanej dystrybucji ma nastąpić jeszcze tego lata. Na razie została udostępniona w wersji Beta do publicznych testów.

Linux Mint 20.2 Uma jest oparty na Ubuntu 20.04.2 LTS Focal Fossa, który z kolei powstał na jądrze Linux 5.4 LTS. Dystrybucja ukazała się w trzech różnych wersjach środowiska graficznego: Cinnamon 5.0, MATE 1.24 i Xfce 4.16.

Najnowsza edycja Minta wnosi kilka nowości.

UpdateManager. W celu większej centralizaji systemu w oknie menadżera są teraz również widoczne wszelkie aktualizacje (np. dodatki, aplety, motywy) środowiska Cynnamon. Są one prezentowane w bardzo podobny sposób co aktualizacja APT. Podawane są o nich informacje i np. dostępna jest funkcja umieszczenia danego dodatku na czarnej liście. Użytkownik może także włączyć tryb automatycznej aktualizacji. Zmienił się też sposób powiadamiania o aktualizacjach. Zamiast pomarańczowej kropki na ikonie menedżera w zasobniku systemowym, która mogła zostać niezauważona, w zależności od skonfigurowania długości czasu, pojawiają się powiadomienia przypominające o dostępnych aktualizacjach.

Bulk File Renamer. Jest to nowa, domyślnie instalowana aplikacja, pozwalająca na zbiorczą zmianę nazw plików. Bulk jest dostępny tylko w edycjach Cinnamon i MATE, ponieważ Xfce zawiera wbudowaną funkcję zmiany nazwy pliku w menedżerze Thunar.

Sticky Notes. Nowa aplikacja do notatek, która zastąpiła GNote, aplikację do tej pory domyślną. Sticky umożliwia umieszczanie notatek na pulpicie i szybki do nich dostęp z zasobnika ikon.

Warpinator. Najnowsza wersja aplikacji służącej do przesyłania danych. Możliwy jest transfer plików z komputera na komputer w sieci lokalnej, albo za pomocą urządzeń mobilnych. Ponadto Warpinator oferuje możliwość wyboru interfejsu sieciowego oraz sieci, w której chcemy udostępniać pliki.

Niewielkie zmiany zaszły również w środowisku Cinnamon 5.0. W menadżerze plików pojawiła się funkcja wyszukiwania treści (plików, które posiadają określone nazwy albo zawierają określone słowa). Poprawiona została jego wydajność. Użytkownik, korzystając z ustawień systemowych, może teraz zmniejszyć maksymalną ilość RAM, która dostępna jest dla Cynnamona.

Jest też jeszcze kilka innych, mniejszych zmian, z którymi czytelnik może zapoznać się pod tymi linkami: Mint 20.2 Cinnamon, Mint 20.2 MATE, Mint 20.2 Xfce.

Najlepiej jednak zainstalować najnowszą wersję Minta i samamu przekonać się o jego zmianach. Można pobrać do pod tym linkiem linuxmint.com/release.php?id=40.

Linux Mint 20.2 ma być rozwijany w trybie LTS. Aktualizacje mają być kontynuowane do roku do 2025 r.

Strona domowa projektu: linuxmint.com.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

18 zalet, dla których warto zainstalować Linuksa

Następny post

O zmianie katalogów słów kilka

Powiązane posty
Tails 4.2 logo

Tails 4.2

7 stycznia 2020 r. wydano nową wersję Tails (The Amnestic Incognito Live System). Dystrybucja ta umożliwia bezpieczne i anonimowe korzystanie z internetu. System bazuje na stabilnym Debianie „Buster”.

Więcej...

Scientific Linux 6.7

Pat Riehacky poinformował na liście dyskusyjnej dystrybucji Scientific Linux o wydaniu wersji 6.7 - najnowszego uaktualnienia bazującego na kompilacji niedawno wydanej wersji Red Hat Enterprise Linux o tym samym numerze. Scientific Linux jest dystrybucją rekompilowaną ze źródeł Red Hat Enterprise Linux, współtworzoną przez Fermi National Accelerator Laboratory oraz European Organization for Nuclear Research (CERN).

Więcej...
suse chameleon

Service Pack 4 dla SUSE Linux Enterprise 11 jest już dostępny

Warszawa, 28 lipca 2015 r. – Firma SUSE udostępniła  Service Pack 4 dla systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise 11 (www.suse.com/promo/sle11sp4.html). Wprowadzone usprawnienia pozwolą na wykorzystanie w pełni mocy przetwarzania oraz innowacyjnych funkcji najnowocześniejszego sprzętu. Oprócz tego wprowadzone w SP4 usprawnienia skalowalności ułatwią obsługę przez SUSE Linux Enterprise 11 najbardziej wymagających obciążeń, takich jak bazy danych przetwarzane w pamięci.

SUSE Linux Enterprise 11 obsługuje pięć architektur sprzętowych – komputery z procesorami x86-32, AMD64, Intel 64, Intel Itanium, IBM Power oraz IBM z Systems – zaś najnowsze wydanie wzbogacono o optymalizacje dla rodzin procesorów Intel Xeon E7-8800/4800 v3, IBM z13 i IBM POWER8.

Więcej...