Mint 20.2 Beta do pobrania

18 czerwca na blogu projektu pojawiła się informacja o wydaniu Mint 20.2 Uma. Oficjalna premiera tej długo oczekiwanej dystrybucji ma nastąpić jeszcze tego lata. Na razie została udostępniona w wersji Beta do publicznych testów.

Linux Mint 20.2 Uma jest oparty na Ubuntu 20.04.2 LTS Focal Fossa, który z kolei powstał na jądrze Linux 5.4 LTS. Dystrybucja ukazała się w trzech różnych wersjach środowiska graficznego: Cinnamon 5.0, MATE 1.24 i Xfce 4.16.

Najnowsza edycja Minta wnosi kilka nowości.

UpdateManager. W celu większej centralizaji systemu w oknie menadżera są teraz również widoczne wszelkie aktualizacje (np. dodatki, aplety, motywy) środowiska Cynnamon. Są one prezentowane w bardzo podobny sposób co aktualizacja APT. Podawane są o nich informacje i np. dostępna jest funkcja umieszczenia danego dodatku na czarnej liście. Użytkownik może także włączyć tryb automatycznej aktualizacji. Zmienił się też sposób powiadamiania o aktualizacjach. Zamiast pomarańczowej kropki na ikonie menedżera w zasobniku systemowym, która mogła zostać niezauważona, w zależności od skonfigurowania długości czasu, pojawiają się powiadomienia przypominające o dostępnych aktualizacjach.

Bulk File Renamer. Jest to nowa, domyślnie instalowana aplikacja, pozwalająca na zbiorczą zmianę nazw plików. Bulk jest dostępny tylko w edycjach Cinnamon i MATE, ponieważ Xfce zawiera wbudowaną funkcję zmiany nazwy pliku w menedżerze Thunar.

Sticky Notes. Nowa aplikacja do notatek, która zastąpiła GNote, aplikację do tej pory domyślną. Sticky umożliwia umieszczanie notatek na pulpicie i szybki do nich dostęp z zasobnika ikon.

Warpinator. Najnowsza wersja aplikacji służącej do przesyłania danych. Możliwy jest transfer plików z komputera na komputer w sieci lokalnej, albo za pomocą urządzeń mobilnych. Ponadto Warpinator oferuje możliwość wyboru interfejsu sieciowego oraz sieci, w której chcemy udostępniać pliki.

Niewielkie zmiany zaszły również w środowisku Cinnamon 5.0. W menadżerze plików pojawiła się funkcja wyszukiwania treści (plików, które posiadają określone nazwy albo zawierają określone słowa). Poprawiona została jego wydajność. Użytkownik, korzystając z ustawień systemowych, może teraz zmniejszyć maksymalną ilość RAM, która dostępna jest dla Cynnamona.

Jest też jeszcze kilka innych, mniejszych zmian, z którymi czytelnik może zapoznać się pod tymi linkami: Mint 20.2 Cinnamon, Mint 20.2 MATE, Mint 20.2 Xfce.

Najlepiej jednak zainstalować najnowszą wersję Minta i samamu przekonać się o jego zmianach. Można pobrać do pod tym linkiem linuxmint.com/release.php?id=40.

Linux Mint 20.2 ma być rozwijany w trybie LTS. Aktualizacje mają być kontynuowane do roku do 2025 r.

Strona domowa projektu: linuxmint.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Poprzedni post

18 zalet, dla których warto zainstalować Linuksa

Następny post

O zmianie katalogów słów kilka

Powiązane posty

Ubuntu 15.10 Wily Werewolf już jest!

Tradycyjnie po sześciu miesiącach prac ukazała się nowa wersja Ubuntu 15.10 - o nazwie kodowej Wily Werewolf (Wycwaniony Wilkołak). Wydanie przynosi między innymi nowe jądro 4.2, sporo uaktualnień pochodzących głównie z niestabilnej gałęzi Debiana - w tym GCC 5 oraz nowe wersje GTK i Qt.

Wraz z wersją desktopową ukazała się również wersja dla serwerów - Ubuntu Server, która zawiera wydanie OpenStack Liberty - zestaw narzędzi używanych do prywatnych chmur obliczeniowych czy też aplikacji rozproszonych, a również OpenStack Autopilot - narzędzie pozwalające w szybki i wygodny sposób utworzyć chmurę Ubuntu OpenStack.

Więcej...