Mint 20.2 Beta do pobrania

18 czerwca na blogu projektu pojawiła się informacja o wydaniu Mint 20.2 Uma. Oficjalna premiera tej długo oczekiwanej dystrybucji ma nastąpić jeszcze tego lata. Na razie została udostępniona w wersji Beta do publicznych testów.

Linux Mint 20.2 Uma jest oparty na Ubuntu 20.04.2 LTS Focal Fossa, który z kolei powstał na jądrze Linux 5.4 LTS. Dystrybucja ukazała się w trzech różnych wersjach środowiska graficznego: Cinnamon 5.0, MATE 1.24 i Xfce 4.16.

Najnowsza edycja Minta wnosi kilka nowości.

UpdateManager. W celu większej centralizaji systemu w oknie menadżera są teraz również widoczne wszelkie aktualizacje (np. dodatki, aplety, motywy) środowiska Cynnamon. Są one prezentowane w bardzo podobny sposób co aktualizacja APT. Podawane są o nich informacje i np. dostępna jest funkcja umieszczenia danego dodatku na czarnej liście. Użytkownik może także włączyć tryb automatycznej aktualizacji. Zmienił się też sposób powiadamiania o aktualizacjach. Zamiast pomarańczowej kropki na ikonie menedżera w zasobniku systemowym, która mogła zostać niezauważona, w zależności od skonfigurowania długości czasu, pojawiają się powiadomienia przypominające o dostępnych aktualizacjach.

Bulk File Renamer. Jest to nowa, domyślnie instalowana aplikacja, pozwalająca na zbiorczą zmianę nazw plików. Bulk jest dostępny tylko w edycjach Cinnamon i MATE, ponieważ Xfce zawiera wbudowaną funkcję zmiany nazwy pliku w menedżerze Thunar.

Sticky Notes. Nowa aplikacja do notatek, która zastąpiła GNote, aplikację do tej pory domyślną. Sticky umożliwia umieszczanie notatek na pulpicie i szybki do nich dostęp z zasobnika ikon.

Warpinator. Najnowsza wersja aplikacji służącej do przesyłania danych. Możliwy jest transfer plików z komputera na komputer w sieci lokalnej, albo za pomocą urządzeń mobilnych. Ponadto Warpinator oferuje możliwość wyboru interfejsu sieciowego oraz sieci, w której chcemy udostępniać pliki.

Niewielkie zmiany zaszły również w środowisku Cinnamon 5.0. W menadżerze plików pojawiła się funkcja wyszukiwania treści (plików, które posiadają określone nazwy albo zawierają określone słowa). Poprawiona została jego wydajność. Użytkownik, korzystając z ustawień systemowych, może teraz zmniejszyć maksymalną ilość RAM, która dostępna jest dla Cynnamona.

Jest też jeszcze kilka innych, mniejszych zmian, z którymi czytelnik może zapoznać się pod tymi linkami: Mint 20.2 Cinnamon, Mint 20.2 MATE, Mint 20.2 Xfce.

Najlepiej jednak zainstalować najnowszą wersję Minta i samamu przekonać się o jego zmianach. Można pobrać do pod tym linkiem linuxmint.com/release.php?id=40.

Linux Mint 20.2 ma być rozwijany w trybie LTS. Aktualizacje mają być kontynuowane do roku do 2025 r.

Strona domowa projektu: linuxmint.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni post

18 zalet, dla których warto zainstalować Linuksa

Następny post

O zmianie katalogów słów kilka

Powiązane posty

Wsparcie bezpieczeństwa dla Debiana 7 Wheezy przekazane do zespołu LTS

Od 25 kwietnia 2016 r. - po roku od wydania Debiana 8 "Jessie", oraz prawie trzech latach od ukazania się wersji Wheezy, regularne wsparcie bezpieczeństwa dla Wheezy zostało zakończone. Od tej pory za poprawki związane z bezpieczeństwem odpowiedzialny będzie zespół długiego wsparcia (LTS). Do zadań zespołu należy rozszerzenie do pięciu lat aktualizacji bezpieczeństwa dla stabilnych wersji Debiana. Wsparcie LTS dla Wheezy zapewnione będzie do 31 maja 2018 roku - czyli do tego czasu warto dokonać migracji na Debiana Jessie.

Więcej...
Linux mint 20 test 1024x614

Linux Mint 20 „Ulyana”

Wydano nową wersję Linux Mint 20. Jego nazwa kodowa to „Ulyana”. Bazuje on na Ubuntu 20.04 LTS, który jest wspierany do 2025 roku. Linux Mint występuje w wersjach (w zależności od używanego pulpitu): Mate, Cinnamon i Xfce. Jest przeznaczony głównie dla użytkowników początkujących.

Więcej...